Çerez Örnek

Kütüphane Tarihçesi

Kütüphane Tarihçesi

Greenewalt Kütüphanesi, arkeoloji alanına odaklanmış bir ihtisas kütüphanesidir. Ege Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Arkeoloji Bölümü bünyesinde 2015 yılında açılmıştır.

Kütüphanenin açılışına ilişkin dair ilk adımlar, 2010 yılında Prof. Dr. Greenewalt’ın Arkeoloji Bölümü’nü ziyaretiyle atılmıştır. Prof. Dr. Gül Gürtekin Demir, Prof. Dr. Greenewalt ile Arkeoloji Bölümü bünyesinde kurulacak kütüphanenin planlamasını yapmıştır. 2012 yılında 5 bini aşkın arkeolojik yayın ve Prof. Dr. Greenewalt’ın çalışma odasına ait çeşitli tablolar, tüm masrafları kendisinin üstlenmesiyle arkeoloji bölümüne bağışlanmıştır. Kütüphanenin kuruluş sürecinde Amerika’daki tüm organizasyon, Prof. Dr. Nicholas D. Cahill yardımıyla yürütülmüştür. Kütüphanenin kurulması için Prof. Dr. Gül Gürtekin Demir başkanlığında bir alt yapı projesi hazırlanmıştır. Proje ile kütüphanenin mevcut yeri elverişli hale getirilmiş, kayıt için bilgisayar, güvenlik için kamera sistemi, yayınlar için raf düzenekleri ve çalışma yapabilmek adına çalışma masaları ile sandalyeler satın alınmıştır. Ayrıca proje kapsamında eserlerin kaydında görev almak üzere arkeoloji öğrencilerine burs sağlanmıştır. Açılış sürecinde, dönemin Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ersin Doğer ve Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nuran Şahin büyük destek vermiştir. Açılış sırasında, projenin eş yürütücüsü Öğr. Gör. Dr. Ümit Güngör ve proje çalışanlarından Araş. Gör. Ergün Karaca, yüksek lisans öğrencileri Sinem Çakır ve Gencay Öztürk, lisans öğrenci Hakan Aycan görev yapmıştır. Greenewalt Kütüphanesi, Greenewalt Koleksiyonu’nun detaylı tanıtımına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

Greenewalt Koleksiyonu Tanıtımı

Greenewalt Kütüphanesi, en çok sayıda eserin yer aldığı Greenewalt Kitaplığı başta olmak üzere, Crisler, Himmelmann, Ersin Doğer, Tomris Bakır, Altan Çilingiroğlu ve Hasan Malay Kitaplıkları gibi farklı özel koleksiyonları bünyesinde barındırmaktadır. Tüm koleksiyonlar, bağışçının kendi adını aldığı bir kitaplık altında bütünlüğü bozulmadan kaydedilmiş ve araştırmacıların kullanımına açılmıştır.

 Greenewalt Kütüphanesi’nde bahsedilen koleksiyonlar dışında, Ege Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Kitaplığı bulunmaktadır. Kitaplığın kuruluşu, 1997 yılında bölümümüz emekli öğretim üyelerinden Prof. Dr. Tomris Bakır’ın gözetiminde ve o dönemde kendisinin öğrencisi ve asistanı olan bölümümüz öğretim üyesi Prof. Dr. Gül Gürtekin Demir ile başlamıştır. O yıllarda Arkeoloji Bölümü’nde yer alan az sayıda yayın, Ege Üniversitesi Merkez Kütüphanesi referans sistemi temel alınarak kaydedilmeye başlamıştır. Bu başlangıcın ardından zaman zaman gerek bölüm içi gerek ise bölüm dışı ve özellikle Prof. Dr. Greenewalt’ın isimsiz olarak yaptığı bağışlarla bugünkü kütüphanenin temelleri atılmıştır. Greenewalt Kütüphanesi, Arkeoloji Bölümü Kitaplığı, güncel olarak 5 bini aşkın eseri barındırmaktadır. Bütünlüğü bozulmadan korunan diğer koleksiyonların aksine Arkeoloji Bölümü Kitaplığı’na ait yayın sayısı, bölümümüze kazandırılan yeni eserlerle gün geçtikçe artmaktadır.

Greenewalt Kütüphanesi, arkeoloji alanı dışında, eskiçağ tarihi, Osmanlı Tarihi, epigrafi, antik dönem botaniği ile tıbbı ve ornitoloji gibi farklı konularda yayınlar içermektedir. Eserler arasında kitaplar, süreli yayınlar, dergiler ve 16.-19. yüzyıllar arasına ait nadir bulunan ve antika niteliğindeki kitaplar mevcuttur. Kütüphanemiz, farklı disiplinlere ait genel toplamda 10 bini aşkın esere sahiptir.

 

 


Ege Üniversitesi

EGE ÜNİVERSİTESİ