Çerez Örnek
canlı destek

II. Doğu Anadolu Arkeolojisi: Prehistorik Dönemlerden Demir Çağların Sonuna Kadar Doğu Anadolu (DARK II) Çalıştayı, 23-25 Nisan 2021, Webinar

II. Doğu Anadolu Arkeolojisi: Prehistorik Dönemlerden Demir Çağların Sonuna Kadar Doğu Anadolu (DARK II) Çalıştayı, 23-25 Nisan 2021, Webinar

 

 

Düzenleyenler:

Düzenleme Kurulu Başkanı

Doç. Dr. Atilla Batmaz-Ege Üniversitesi, Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Anabilim Dalı

 

Ortak Düzenleyici

Dr. Öğr. Üy. Abdulkadir Özdemir-Elazığ Fırat Üniversitesi, İnsani ve Sosyal Bilimler Fakültesi, Arkeoloji Bölümü

 

Ortak Düzenleyici

Dr. Öğretim Üy. Onur Bamyacı-Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Arkeoloji Bölümü

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Murat Başlar

Arkeolojihaber Editörü işbirliği ile…

 

Doğu Anadolu Arkeolojisi’ni bütüncül bir yaklaşımla ele almak, arkeolojik gelişmelerini değerlendirmek ve bölge arkeolojisi sorunlarını tartışmak için Ege Üniversitesi Arkeoloji Bölümü önderliğinde Doğu Anadolu Arkeolojisi Çalıştayı (DARK) düzenlemiştir. İkincisi düzenlenen toplantı Elazığ Fırat Üniversitesi ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin ortaklığı ile Arkeolojihaber işbirliğiyle Webinar formatında gerçekleştirilmiş ve Youtube’dan canlı yayınlanmıştır.

 

İlki 2019 yılında Ege Üniversitesi’nde düzenlenen çalıştayın (DARK I (2019) Çalıştay Web Sitesi: https://doguarksem.wixsite.com/darksem) ikincisinde 30’un üzerinde sunum yapılmıştır. Toplantıda bölgedeki güncel arkeolojik araştırmalar ve arkeolojik keşiflerin yanı sıra Doğu Anadolu Bölgesi’nin mevcut arkeolojik sorunları mercek altına alınmıştır. Doğu Anadolu Bölgesi’nin Prehistorik Dönemlerinden Demir Çağlarının sonuna kadar olan zaman aralığını kapsayan çalıştaya bölgede çalışan arkeologların ve araştırmacıların yanı sıra, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü, Genel Müdür Yardımcısı Yahya Coşkun, Müzeler Dairesi Başkanı Bülent Gönültaş, bölgedeki müzelerin müdürleri ve farklı disiplinlerden uzmanlar katılmıştır.

Çalıştayda sunulan bildirilerin hakem sürecinden sonra yayınlanarak Uluslararası akademik dünya ile paylaşılması planlanmaktadır.

LİNKLER

DARK II (2021) Çalıştay Web Sitesi: https://darksem21.wixsite.com/dark

Özet Kitabı: https://darksem21.wixsite.com/dark/%C3%B6zet-kitab%C4%B1

Oturumlar: https://www.youtube.com/playlist?list=PLzt6rQFeAg1nOcXijH06tQMa_9jNZGZse

 

 


 


Ege Üniversitesi

EGE ÜNİVERSİTESİ